Збільшити шрифт
Змінити на синій
Змінити на чорно-білий

Новини

Законопроєкт про спрощення доступу до ліків на основі медичного канабісу ухвалено в першому читанні

13 липня 2023
482

На черговому засіданні Верховної Ради України народні депутати прийняли у першому читанні проєкт закону «Про регулювання обігу рослин роду коноплі (Cannabis) в медичних, промислових цілях, науковій та науково-технічній діяльності для створення умов щодо розширення доступу пацієнтів до необхідного лікування онкологічних захворювань та посттравматичних стресових розладів, отриманих внаслідок війни», який був розроблений МОЗ та підтриманий Кабінетом Міністрів України. 

«Вітаю це рішення українського парламенту. Дякую кожному, хто підтримав. Це наш спільний тест на гуманність. Якісна медична допомога неможлива без доступу до всього арсеналу найсучасніших медичних технологій та засобів. Мільйони людей в Україні потребують ліків, які виготовлені з сировини, що міститься в рослинах роду коноплі. І ми маємо забезпечити для них таку можливість. У світі зібрано достатньо наукових даних, які підтверджують, що застосування канабіноїдів є ефективними для лікування понад 50 патологічних станів. Сподіваюся, скоро законопроєкт буде проголосований остаточно та Україна приєднається до 56 країн світу, де ліки на основі медканабісу доступні для пацієнтів, а серед них: Німеччина, Франція, Великобританія, США, Канада», — зазначив Віктор Ляшко під час виступу на засіданні Верховної Ради.

У разі прийняття Закону мають бути створені всі умови для розширення доступу пацієнтів до необхідного лікування, проведення наукових досліджень ефективності конопель та широкого використання у промислових цілях. Розроблений документ дає чітке визначення канабісу, смоли канабісу, рослини канабісу, поділяє рослини роду коноплі на ті, що використовуються для промислових цілей, та ті, що використовуються для медичних, вводить поняття відсоток вмісту концентрації тетрагідроканабінолу у сухій масі у сортах рослин роду коноплі (Cannabis) для медичних цілей, вводить регуляції, з якого насіння можна вирощувати рослину (з кондиційного і сертифікованого насіння не нижче другої генерації), запроваджує ліцензування всіх процесів, особливості маркування кожної партії та одиниці фасованої продукції (унікальним штрих-кодом) та особливості відпуску таких лікарських засобів фізичним особам (виключно за електронним рецептом). 

Міністр підкреслив, що про потрапляння у вільний обіг препаратів із вмістом медичного канабісу не йдеться. Застосування ліків буде жорстко контролюватися, як це вже відбувається з наркотичними препаратами, відпуск яких можливий виключно за електронним рецептом з листопада 2022 року. 

На сьогодні у світі зібрано достатньо наукових даних, які підтверджують, що застосування ліків на основі канабісу є ефективними для лікування понад 50 патологічних станів. Зокрема, доцільність терапії такими препаратами підтверджене вченими для таких станів:

  • неврологічні захворювання: розсіяний склероз, епілепсія (за попередніми висновками, канабіс може мати позитивний вплив на лікування хвороби Альцгеймера, хвороби Хантінгтона і синдрому Туретта);
  • захворювання травного тракту (за переконливими доказами, коноплі мають значний позитивний ефект на полегшення побічних ефектів під час хімієтерапії у разі онкології (особливо під час нудоти та блювання) та побічних ефектів, пов’язаних з лікуванням ВІЛ/СНІД; за попередніми висновками, позитивний ефект спостерігається також щодо виразкового коліту і хвороби Крона, а також у разі запалення та дисфункції моторики кишківника; окрім цього, препарати на основі канабісу використовуються для посилення апетиту у разі захворювань, що призводять до втрати ваги та виснаження);
  • наркотична залежність та проблеми психічного характеру (за попередніми доказами, ефективним є використання канабісу як замісної терапії для опіоїдів, стимуляторів (зокрема, кокаїну) та алкоголю, а також для подолання тривоги, посттравматичних стресових розладів та порушення сну);
  • хронічний біль невропатичного походження;
  • паліативна допомога (в основному препарати на основі канабісу застосовують для полегшення комплексу симптомів у онкохворих, які потребують паліативної допомоги, включаючи полегшення болю, розладів харчування, налагодження сну).

Окрім цього, науково доведено, що фітоканабіноїди здійснюють високоефективну антимікробну дію (на стафілококи та стрептококи), а також демонструють помітний позитивний ефект під час лікування посттравматичного синдрому, різних захворювань імунної системи, артриту та ревматизму, астми, різних форм склерозу, герпесу, діабетичної нейропатії, анорексії та багатьох інших недугів.