Збільшити шрифт
Змінити на синій
Змінити на чорно-білий

Новини

Міністерство охорони здоров’я продовжує реформу закупівель лікарських засобів та медичних виробів

26 жовтня 2018
3572

25 жовтня Міністерство охорони здоров’я зареєструвало державне підприємство “Медичні закупівлі України”, яке з часом має отримати статус централізованої закупівельної організації. Це підприємство забезпечить подальший розвиток реформи закупівель лікарських засобів і створення центру закупівельної експертизи.

Створення ДП “Медичні закупівлі України” є черговим кроком із впровадження нещодавно оновленої концепції з реформування системи закупівель лікарських засобів та медичних виробів, яку було затверджено Постановою Кабінету Міністрів від 23 серпня 2017 року № 528.

Відповідно до концепції, забезпечення пацієнтів лікарськими засобами має здійснюватися трьома ключовими способами: через програму реімбурсації, включення вартості ліків та медвиробів у вартість медичної послуги та шляхом закупівель Централізованою закупівельною організацією. Саме за останній напрямок і буде відповідати новостворене держпідприємство.

Сьогодні держава закуповує ліки та медичні вироби через міжнародні організації, завдяки залученню яких вдалося суттєво знизити закупівельні ціни - в середньому на 39%. Це, своєю чергою, дозволило забезпечити більше пацієнтів необхідними ліками.

“Ми маємо використовувати набутий за останні роки досвід та створити свою сильну, професійну та ефективну закупівельну організацію. Сьогодні ми робимо перший крок у цьому напрямку, і вже найближчим часом проведемо пілотні закупівлі за кошти Глобального фонду”, - зазначила заступник міністра охорони здоров’я Ольга Стефанишина.

Щоби пацієнти вчасно отримували необхідні ліки і процес постачання препаратів був безперервним,  ДП “Медичні закупівлі України” буде поступово переймати практики, напрацьовані міжнародними партнерами, та з 2020 року зможе повноцінно функціонувати й проводити закупівлі за кошти державного бюджету.

У майбутньому новостворене держпідприємство буде закуповувати за кошти держбюджету ліки за стратегічними програмами (вакцини, інфекційні захворювання), а також патентовані дороговартісні ліки. Крім того, воно буде працювати з ринком щодо зниження цін, об'єднувати місцеві закупівлі, проводити рамкові закупівлі, формувати і вести електронні каталоги, а також підвищувати рівень професійності в сфері закупівель ліків та медвиробів.

Також планується запровадити електронний каталог лікарських засобів та медичних виробів, який буде мати вигляд онлайн-магазину у системі ProZorro. Це дозволить медичним закладам зручним способом, без бюрократичного навантаження самостійно купувати ліки та медичні вироби.

ДП “Медичні закупівлі України” буде підпорядковуватися Міністерству охорони здоров’я України. Контроль над підприємством буде здійснювати незалежна наглядова рада, до складу якої увійдуть представники державних органів, міжнародних організацій, пацієнтських та антикорупційних громадських організацій. Така рада має бути сформована протягом 6 місяців. Дотримання найкращих стандартів корпоративного управління допоможе забезпечити ефективність, прозорість, підзвітність стратегічного закупівельника лікарських засобів та медичних виробів.

Окрім пілотних закупівель за кошти Глобального фонду, у 2018 році мають бути запущені процедури формування Наглядової ради та конкурсу на відбір керівника ДП “Медичні закупівлі України”.

Наразі робота щодо реформування системи закупівель лікарських засобів та медичних виробів впроваджується за підтримки таких міжнародних партнерів як USAID (проекти SAFEMed та TAPAS), UNDP, World Bank, МФ “Відродження”, Глобального фонду по боротьбі зі СНІДом, туберкульозом та малярією.

Найближчим часом буде оголошено конкурс на вакансію генерального директора державного підприємства.

Читайте також