Збільшити шрифт
Змінити на синій
Змінити на чорно-білий

Інтерв’ю

Роман Ілик: однією зі стратегічних цілей міністерства залишається безперервне забезпечення громадян ефективними і якісними ліками

8 січня 2019
1740

Заступник міністра охорони здоров'я України Роман Ілик в інтерв'ю для інтернет-порталу "Аптека" розповів про результати роботи та вдосконалення програми “Доступні ліки”, Національного переліку лікарських засобів, впровадження 2D-кодування для контролю якості лікарських засобів, взаємодію з фармринком.

На початку грудня 2018 р Уряд ухвалив Стратегію реалізації державної політики забезпечення населення України лікарськими засобами на період до 2025 року. Вже є чіткий план дій з реалізації цієї стратегії для забезпечення ефективними лікарськими засобами та їхньої доступності, створення передумов для зниження вартості препаратів.

“Незмінними залишаються стратегічні цілі МОЗ України: підвищення економічної та фізичної доступності ліків; забезпечення громадян якісними лікарськими засобами з доведеною ефективністю; зниження рівня безвідповідального самолікування; організація належного контролю за обігом ліків”, - зазначив Роман Ілик.

Впровадження програми “Доступні ліки” дало вже кілька позитивних змін:

  • зменшення кількості викликів швидкої медичної допомоги на 17 тис. за рік.
  • постійне зниження вартості ліків, включених до програми, зокрема імпортних. За окремими позиціями ціна знизилася на 40–50% та навіть на 70%. Споживання цих ліків збільшилося на 70% - це означає, що ліки стали доступнішими для українців, пацієнти почали систематично лікуватися під наглядом лікаря.

Нині за програмою “Доступні ліки” пацієнти з серцево-судинними захворюваннями, бронхіальною астмою та діабетом 2 типу можуть отримати 261 препарат, з них 59 – безоплатно, а інші - з невеликою доплатою.

Впровадження електронного рецепту та електронного документообігу надасть можливість розширити програму на інші напрямки.

Ще один важливий напрям - вдосконалення Національного переліку лікарських засобів, до якого входять 427 безпечних та реально працюючих діючих речовин від розповсюджених хвороб. Результат роботи оновленого Національного переліку - зменшення тягаря на кишеню пацієнта більше ніж на 1 млрд грн. Лікарні закупили ліків, що увійшли до переліку, в цьому році більше ніж на 1 млрд грн. Відповідно до аналізу фармринку, на таку ж суму менше на ліки витратили пацієнти.

Наразі ведеться робота для впровадження 2D-кодування і маркування упаковок лікарських засобів та впровадження нових моделей державного регулювання цін.  Це надасть змогу за допомогою електрон­них інструментів контролювати обіг препаратів від виробника чи імпортера до кінцевого споживача. Водночас, це тривала, складна політика, що потребує часових і матеріальних затрат, яку необхідно впроваджувати поетапно.

“Міністерство прагне формувати нормотворче поле через повний цикл виробництва публічної політики. Ми відкриті для пропозицій, організовуємо дебати, круглі столи, публічні обговорення — намагаємося чути одне одного, щоб реально удосконалити правила, за якими живемо та працюємо”, - зазначив заступник міністра, наголошуючи на важливості взаємодії бізнесу та міністерства.

Докладніше: https://goo.gl/tQ3rBp

Читайте також