Збільшити шрифт
Змінити на синій
Змінити на чорно-білий

Здоров'я А-Я

Причини й симптоми хвороби Альцгеймера

2 вересня 2021
1111

За інформацією Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ), у світі понад 50 мільйонів людей мають деменцію (розлад, що характеризується зниженням розумових функцій). За прогнозами організації, до 2030 року це число становитиме 82 мільйони, а до 2050 року — 152 мільйони. Основною причиною деменції є хвороба Альцгеймера — не неї припадає 60–70 % усіх випадків. Щоби привернути увагу людства до цієї проблеми, щороку у вересні проводиться Міжнародний місяць обізнаності про хворобу Альцгеймера.

Хвороба Альцгеймера — це прогресуюче захворювання, яке починається з поступового погіршення пам’яті та розумових здібностей і може призводити до повної втрати здатності до самообслуговування та здатності комунікувати, а отже — до соціальної дезадаптації. У процесі прогресування хвороби Альцгеймера уражаються структури головного мозку, що призводить до порушення функцій психіки: довготривалої пам’яті, мислення та мовлення.

Вчені до кінця не розуміють, що саме спричиняє хворобу Альцгеймера. Ймовірно, є чинники, що підвищують ризик її виникнення: вік (найвідоміший чинник) та сімейний анамнез (дослідники припускають, що генетика теж може зіграти певну роль у розвитку хвороби Альцгеймера). Водночас, зменшити ризик виникнення хвороби Альцгеймера, ймовірно, допомогає здоровий спосіб життя. Дослідники також вивчають, чи можуть впливати на розвиток хвороби Альцгеймера рівень освіти, особливості харчування та стан навколишнього середовища.

Зміни в мозку можуть розпочатися за кілька років до появи перших симптомів. Утім, є ознаки, на які важливо звернути увагу і звернутися до лікаря:

 • дезорієнтація в часі та просторі;
 • труднощі у виконанні повсякденної роботи;
 • повторення однотипних запитань та постійне уточнення вже відомої інформації;
 • складності в процесі ведення діалогу та порушення мовлення (логічності, послідовності);
 • проблеми в запам’ятовуванні розташування речей;
 • проблеми з підрахунком;
 • різки зміни настрою та поведінки;
 • втрата здатності мислити раціонально та ухвалювати рішення;
 • складнощі в орієнтації в просторі, розрізненні кольорів та контрастності, поява проблем із читанням та керуванням автомобілем;
 • припинення трудової та соціальної активності.

Чи лікується хвороба Альцгеймера та як їй запобігти?

Зараз немає терапії для подолання деменцій і хвороби Альцгеймера як однієї з найпоширеніших форм. Лікарські засоби перебувають на різних стадіях клінічних випробувань. Основна форма допомоги людям із хворобою Альцгеймера — вчасна діагностика та турбота близьких.

Якщо ви запідозрили у своєї близької людини перші прояви хвороби Альцгеймера або ж порушення розумової діяльності, зверніться по медичну допомогу.

Основні цілі медичної допомоги людині, яка страждає деменцією:

 • рання діагностика;
 • оптимізація фізичного здоров’я, когнітивних здібностей, активності і благополуччя;
 • діагностика та лікування супутньої фізичної патології;
 • надання інформації та соціально-психологічної підтримки для тих, хто здійснює догляд за людьми з хворобою Альцгеймера, а також членам сімей.

Оскільки функціональні особливості роботи головного мозку змінюються з віком, більшість хворих — старші 65 років. Хвороба Альцгеймера є однією з причин інвалідності та несамостійності людей старшого віку. Однак, варто розуміти, що вона не є нормою чи формою старіння.

Причини розвитку деменції невідомі, але є загальні поради щодо її профілактики:

 1. Ведіть здоровий спосіб життя та відмовтеся від шкідливих звичок.
 2. Вчасно лікуйте зуби й не допускайте хвороб ясен — бактерії Porphyromonas gingivalis ймовірно можуть бути причиною хвороби Альцгеймера.
 3. Контролюйте артеріальний тиск, зменшіть споживання солі, цукру та підтримуйте здорову вагу.
 4. Тренуйте мозок та розвивайте пам’ять — читайте, розв’язуйте кросворди, вивчайте вірші.
 5. Більше спілкуйтеся. Спілкування — це активна розумова діяльність, зокрема, концентрація уваги та стимуляція пам’яті.