Збільшити шрифт
Змінити на синій
Змінити на чорно-білий

Здоров'я А-Я

Категорії

Остеопороз: ознаки, фактори ризику, способи профілактики

20 жовтня 2021
13836

Остеопороз — це захворювання, що прогресує й характеризується втратою кісткової маси та вмісту кальцію в кістковій тканині. Люди з остеопорозом частіше страждають від переломів. Для цієї хвороби характерні переломи шийки стегна, травмування передпліччя, зап’ястя та навіть хребта. Хоча найчастіше кістки ушкоджуються в результаті падіння, остеопороз може послабити їх настільки, що навіть кашель, підняття важких предметів, падіння з висоти власного зросту чи удар об тверді поверхні може спричинити перелом.

Ознаки остеопорозу

Хоча першою ознакою остеопорозу є зламана кістка, дуже часто перші симптоми невідчутні та безболісні. Проте переломи кісток можуть мати довгі наслідки, зокрема, біль, який не проходить, порушення рухливості або втрату можливості вести звичний спосіб життя.

Фактори ризику

Втрата міцності кісток — це нормальний процес, проте в деяких людей цей процес відбувається швидше, ніж зазвичай. У групі ризику — жінки в перші кілька років після менопаузи. Однак остеопороз може також вражати чоловіків, молодших жінок та дітей.

Якщо в когось із ваших батьків остеопороз, ви також можете бути в групі ризику. На генетичний чинник захворювання, на жаль, вплинути неможливо, проте, є фактори ризику, які можна усунути:

  • недостатня фізична активність;
  • низький індекс маси тіла (менше 20 кг/м2);
  • недостатнє споживання вітаміну D і кальцію;
  • куріння, вживання алкоголю;
  • часті падіння та травмування.

Профілактика остеопорозу

Найкращою профілактикою остеопорозу та запорукою збереження здоров’я кісток є збалансоване харчування й підтримка достатньої фізичної активності. Регулярна фізична активність допомагає нашому тілу формувати нову кісткову тканину, робить м’язи сильнішими, а вони додатково підтримують скелет людини.

Обов’язково потрібно слідкувати, щоби ваш раціон містив продукти з високим вмістом кальцію та вітаміну D. Цей важливий вітамін сприяє засвоєнню кальцію, отриманого з продуктами харчування. Тож потрібно регулярно вживати морську рибу, молочні продукти, овочі.

Діагностика та лікування остеопорозу

Якщо ви належите до групи ризику виникнення остеопорозу або підозрюєте його в себе, зверніться до свого сімейного лікаря. Зазвичай лікування цього захворювання передбачає мінімізацію ризиків травмування та медикаментозні способи зміцнення кісток. Проте тільки кваліфікований спеціаліст може комплексно оцінити ваш стан та призначити адекватне лікування.