Збільшити шрифт
Змінити на синій
Змінити на чорно-білий

Медичним працівникам

Категорії

Поглиблене навчання за програмою mhGAP для лікарів «первинки» — для ефективної допомоги пацієнтам із розладами ментального здоровʼя

25 січня 2024
98

Онлайн-курс «Ведення поширених психічних розладів на первинному рівні медичної допомоги з використанням керівництва mhGAP» доступний на платформі Академії НСЗУ з кінця 2022 року. Він викликав чималий інтерес серед лікарів: вже більше ніж 70 000 осіб отримали сертифікати про його проходження. 

У жовтні минулого року стартував другий рівень курсу. Він складається із семи модулів, що дозволяють лікарям, які не є спеціалістами у сфері ментального здоров’я, — сімейним лікарям, терапевтам та педіатрам — поглибити свої знання з психологічної допомоги. 

Зокрема, онлайн-курс «Ведення поширених психічних розладів на первинному рівні медичної допомоги з використанням керівництва mhGAP. Рівень 2» містить такі розділи:

  1. Психози.
  2. Деменція.
  3. Наслідки лЧМТ.
  4. Інші важливі скарги та стан психічного здоровʼя.
  5. Суїциди та самоушкодження.
  6. Розлади, повʼязані зі вживанням психоактивних речовин.
  7. Дитячі та підліткові психічні і поведінкові розлади.

Це ті теми і ті стани, які нині набувають неабиякого поширення — адже тривала повномасштабна війна продовжує впливати на життя та самопочуття українців. Отримані на другому рівні курсу знання доповнюють базову інформацію першого рівня й дозволяють надавати пацієнтам ефективнішу допомогу зі збереження психічного здоровʼя ще в кабінеті сімейного лікаря чи педіатра, знімаючи у більшості випадків необхідність звернень до вузьких спеціалістів — психіатрів, психологів і т. п.

Сімейна лікарка Михайло-Коцюбинської амбулаторії, що на Чернігівщині, Наталія Косовець пройшла навчання за програмою mhGAP* від ВООЗ майже одразу, як зʼявилася така можливість, й радить зробити те саме усім своїм колегам.

«Останнім часом у зв’язку з подіями в нашій країні пацієнтів з ментальними розладами стало в рази більше. Особливо їх турбує безсоння, стрес та депресія, тому знання, які я отримала під час навчання, є для мене дуже важливими. Я вважаю, що кожен сімейний лікар має володіти такими знаннями. Після навчання ми можемо визначити причину, яка стала тригером розвитку даної проблеми, та за допомогою психологічних практик і медикаментозної терапії допомогти пацієнту позбутися патології, а за потреби скерувати його до вузького спеціаліста», — зазначає Наталія Косовець.

Щоб мати можливість надавати послуги у межах пакета Програми медгарантій «Супровід і лікування дорослих та дітей з психічними розладами на первинному рівні медичної допомоги», лікар «первинки» має пройти принаймні перший рівень курсу «Ведення поширених психічних розладів на первинному рівні медичної допомоги з використанням керівництва mhGAP». Проходження другого рівня не є обовʼязковим, але після його успішного завершення медичні працівники отримують сертифікат, який дорівнює 15 балам БПР, а головне  — потрібні нині знання для ефективної допомоги пацієнтам. 

Звичайно, після проходження курсу лікар первинної ланки не стає психологом чи психіатром, але він отримує протоколи оцінки та ведення поширених психічних розладів, таких як депресія, гостра реакція на стрес, ПТСР, суїцидальна поведінка тощо; знає, як комунікувати з пацієнтами, які мають такі розлади, та головне — як їм допомогти. 

За два місяці доступу до всіх модулів другого рівня онлайн-курсу сертифікат про його проходження вже отримали понад 20 000 осіб!

Обидва рівні курсу «Ведення поширених психічних розладів на первинному рівні медичної допомоги з використанням керівництва mhGAP» є безоплатними, їх може пройти кожен охочий. Для цього необхідно лише зареєструватися за посиланням: рівень 1 1 або рівень 2.

 

Довідка: онлайн-курс розроблений групою фахівців із психічного здоров’я та загальної практики сімейної медицини з досвідом роботи з програмою mhGAP, за загальної координації Академії НСЗУ, Координаційного центру з психічного здоровʼя Кабінету Міністрів України, експертної підтримки ВООЗ та керівництва МОЗ України. Також у розробці курсу взяли участь фахівці ГО «Академія Сімейної Медицини України», Центру психічного здоровʼя та реабілітації «Лісова поляна» МОЗ України та UNICEF. Розробка відбувалася в межах Всеукраїнської програми ментального здоров’я за ініціативи першої леді Олени Зеленської та за фінансової підтримки Бюро USAID з питань гуманітарної допомоги та за підтримки Швейцарської Конфедерації.

 

Mental Health Gap Action Programme (mhGAP) — це глобальна флагманська програма ВООЗ, спрямована на підвищення доступу до послуг з охорони психічного здоров’я шляхом залучення неспеціалізованих із ментального здоров’я кадрів (наприклад, сімейних лікарів) до надання допомоги людям із  психічними розладами. Вона запущена  у 2008 році й впроваджується нині у понад 100 країнах світу.