Кардіоцентри
Уряд розбудовує мережу для надання допомоги пацієнтам з гострим інфарктом міокарда. Це дозволить на умовах співфінансування закупити необхідне для стентування ангіографічне обладнання та забезпечити безкоштовне невідкладне стентування для пацієнтів з гострим інфарктном міокарда.
Про ініціативу «Рятуємо серця України»
За рівнем смертності від серцево-судинних захворювань Україна вже не один рік “лідирує” серед країн Європи. Щороку понад 40 тисяч українців страждають від інфаркту. В цілому від інфаркту помирають 14% пацієнтів і 21% – з тих, хто потребував невідкладного стентування.
На сьогодні згідно з розрахунками Асоціації інтервенційних кардіологів України, орієнтовна потреба для України у невідкладних стентуваннях для пацієнтів з гострим інфарктом міокарда становить 25 тисяч, тоді як у 2016 році провели лише 6,8 тисяч.
Завдяки здійсненню міжнародною організацією централізованих закупівель стент-систем та витратних матеріалів, вперше в історії нашої держави, кожен пацієнт, який потребує невідкладної ангіографії/стентування, матиме змогу отримувати їх БЕЗКОШТОВНО.
Уряд ухвалив постанову Кабінету Міністрів України «Про затвердження Порядку та умов надання субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на придбання ангіографічного обладнання». Вона передбачає закупівлю стаціонарного ангіографічного обладнання на умовах співфінансування з місцевих бюджетів.
Наша мета – розбудова регіональної реперфузійної мережі, яка дозволить принципово змінити систему надання допомоги пацієнтам з гострим інфарктом міокарда. Ефективне функціонування цієї мережі залежить не лише від наявності ангіографів. Це насамперед налагоджена та чітка робота усіх ланок – швидкої допомоги, реперфузійних центрів та кардіологічних відділень, які забезпечуватимуть післяопераційну реабілітацію пацієнтів.
Мережа реперфузійних центрів в Україні
Реперфузійні центри повинні функціонувати у режимі 24 години 7 днів на тиждень, 365 днів на рік(24/7/365). Кожен пацієнт, який потребує невідкладного стентування, забезпечуватиметься якісною і своєчасною діагностикою та ефективним і безкоштовним лікуванням. Відповідно до європейських протоколів лікування, стентування мають проводити у перші 2 години контакту пацієнта з медичним персоналом (максимум 12 годин від початку симптомів).
Станом на середину 2017 року в Україні працювало 22 центри в 18 областях. Регіональні реперфузійні мережі розташовуються на території України так, щоб була можливість своєчасно доставити пацієнта до РЦ в автомобілі екстреної медичної допомоги протягом 2 годин. Для забезпечення повноцінного завантаження і своєчасного надання допомоги кожен центр повинен працювати на 0,3 – 1 млн населення в режимі 24/7/365.
Реперфузійні центри – це лише одна складова. Важливим є регулювання роботи екстреної медичної допомоги, що мусить бути забезпечена ЕКГ та дефібриляторами, мати постійний телефонний зв'язок з реперфузійними центрами та відділеннями кардіології, а також навчання лікарів згідно з сучасними протоколами надання допомоги.
Діяльність реперфузійних центрів, у тому числі, спрямована на зниження рівня смертності пацієнтів з гострим коронарним синдромом. На сьогодні госпітальна летальність від інфаркту міокарда у клініках, які вже працюють, як реперфузійні центри, становить 3–6%.
Як отримати безкоштовну допомогу
Пацієнт з симптомами ГІМ (найгостріша фаза ГІМ називається гострий коронарний синдром (ГКС) з елевацією сегмента ST, тобто STEMI) може звернутися за лікуванням за номером швидкої допомоги, зателефонувавши 103.
Якщо ГІМ підтвердився в перші години від початку симптомів, важливо надати допомогу протягом 12 годин (в деяких випадках – доба) від початку симптомів – чим раніше, тим краще. Для максимального ефекту від процедури і наступної ефективної реабілітації, пацієнта повинні доставити в РЦ протягом перших 2 годин від першого контакту з медичним персоналом.
Далі команда інтервенційних кардіологів проводить стентування.
Стентування – це процедура механічного усунення перешкоди (тромбу і атеросклеротичної бляшки) в судині з допомогою каркаса (стента), метою якої є відновлення кровопостачання серця.
Після своєчасної та ефективної реперфузійної процедури пацієнт швидко й ефективно відновлюється, і в залежності від тяжкості стану, може бути виписаний через кілька днів і продовжити реабілітацію в амбулаторних умовах.
Завантажити
Запитання-відповіді
-
Що таке стентування?
Стентування – це процедура механічного усунення перешкоди (тромбу і атеросклеротичної бляшки) в судині з допомогою каркаса (стента), метою якої є відновлення кровопостачання серця.
-
Що таке реперфузійний центр?
Реперфузійний центр – спеціалізована клініка, яка працює у режимі 24/7/365, де проводять процедури стентування.
-
Скільки на сьогодні відкрито реперфузійних центрів, які працюють і проводять безкоштовні процедури?
22 центри у 18 областях працюють у режимі 24/7/365 і проводять процедури стентування безкоштовно в екстрених випадках. До кінця 2017 року буде відкрито ще 13 реперфузійних центрів.
Всього в Україні є 44 клініки, де можуть бути проведені процедури стентування.
-
Як можна отримати безкоштовну допомогу? Чим відрізняється планова процедура і хто має пріоритет в отриманні стента?
Безкоштовна допомога надається в екстрених випадках, коли пацієнта доставляє швидка. Пріоритет має екстрений пацієнт, якому потрібна якомога швидша допомога. Необхідні витратні матеріали та медикаменти, які вже закуплені за програмою боротьби з серцево-судинними захворюваннями, передбачено використовувати для лікування пацієнтів з гострим коронарним синдромом і стійкою елевацією сегмента ST.
-
Скільки трапляється інфарктів міокарда щорічно в Україні?
За даними Центру медичної статистики МОЗ України, щорічно трапляється понад 40 000 інфарктів міокарда