Збільшити шрифт
Змінити на синій
Змінити на чорно-білий

Новини

Як налагодили систему раннього виявлення онокозахворювань у жінок на Львівщині

13 листопада 2018
5275

На Львівщині забезпечили сучасним обладнанням шість міжрайонних скринінгових центрів для раннього виявлення онкологічних захворювань серед жінок, серед яких - рак молочної залози. Також створили медичну інформаційну систему, щоби скринінги були систематичними і жінки отримували нагадування про планові огляди. За три роки обстеження пройшли понад 26 тисяч жінок.

Налагоджували систему раннього виявлення раку в рамках субпроекту «Онкопревенція та впровадження ефективних протипухлинних технологій у Львівській області», який є частиною спільного проекту Світового банку та МОЗ України «Поліпшення охорони здоров’я на службі у людей». Загалом в рамках проекту, який триває з 2015 року, виділено 10 млн 150 тисяч доларів США, які були направлені на закупівлю медичного обладнання для діагностики раку, запровадження електронної медичної карти та навчання лікарів.

 

Як змінилась якість онкоскринінгу на Львівщині за три роки

Консультант з управління субпроектом на Львівщині Христина Пак зауважує, що Львівщина майже не було обладнання, на якому жінки могли б проходити щорічне обстеження.

«Зараз на Львівщині ми маємо десяток якісних цифрових мамографічних апаратів. Закупівля надсучасних мамографічних апаратів є основним досягненням проекту,  адже це основне обладнання для діагностики раку молочної залози», – розповідає Христина Пак.

В рамках реалізації проекту надсучасним та необхідним медичним обладнанням було забезпечено 6 міжрайонних скринінгових центрів – у Дрогобичі, Самборі, Стрию, Червонограді та у Львові (міський і обласний центри).

У всіх цих медичних закладах пацієнткам доступні гінекологічний огляд, кольпоскопія, ультразвукове дослідження молочних залоз (для жінок від 18 до 45 років), мамографія грудних залоз (45 років і старше). Цей перелік профілактичних обстежень рекомендований всім жінкам та направлений на раннє виявлення онкологічних захворювань молочної залози та шийки матки. Всі обстеження на надсучасному обладнанні – безоплатні для громадян.

За три роки на Львівщині скринінг на рак грудної залози пройшли понад 26 тисяч жінок, яким загалом було проведено понад 104 тисячі мамографій. Також було зроблено 2,27 млн цитологій – діагностичних лабораторних досліджень для виключення раку шийки матки.

 

Електронна система для систематичного скринінгу

Для впровадження систематичного скринінгу, нагадування жінкам про наступний візит до лікаря була створена медична інформаційна система – електронний реєстр жіночого населення Львівщини. Для цього 197 амбулаторій підключені до інтернету, комп’ютеризовано 155 робочих місць в жіночих консультаціях області та 286 – у сімейних амбулаторіях та лікарнях.

З часом ця система буде інтегрована у електронну систему охорони здоров’я.

«Електронний реєстр жіночого населення, який ми запустили, успішно працює. Обласна адміністрація, у рамках співфінансування цього проекту, закупила комп’ютерне обладнання та безкоштовне програмне забезпечення, яке вже отримала кожна амбулаторія та жіноча консультація. Із запровадженням МОЗ України обов’язкових електронних декларацій з сімейними лікарями, стало простіше, адже реєстр автоматично синхронізується із декларацією і до нього вносяться абсолютно всі дані про обстеження жінки. Будь-який мамографічний знімок з початку встановлення обладнання є в системі, в архіві, і при кожному наступному обстеженні лікар може зробити порівняння з попереднім», – пояснює Христина Пак.

Після закупівлі необхідного обладнання, безоплатні діагностичні послуги користуються значним попитом серед львів’янок. Попередній запис на профілактичне мамографічне дослідження проводиться за 3-4 місяці у Львові та за 1-2 місяці у районних центрах.

Завдяки реалізації спільного проекту Світового банку та МОЗ України «Поліпшення охорони здоров’я на службі у людей», на Львівщині вдалося підвищити доступність медичних послуг з діагностики молочної залози та за допомогою використання сучасного обладнання вплинути на раннє виявлення онкологічних захворювань у жінок.

Довідково:

Згідно з даними Всесвітньої організації охорони здоров'я, рак молочної залози є найбільш поширеною формою раку у жінок. Його частка в структурі всієї онкологічної захворюваності в Європейському регіоні становить 28%. Зазвичай рак молочної залози виявляється на пізніх стадіях, що підвищує рівень летальності від цієї недуги. Раннє виявлення хвороби є найбільш доцільним методом боротьби із захворюванням, адже на першій стадії рак грудей виліковується у 95% жінок.

Читайте також